Czysta demagogia

Polityka, media itp.

Jak powinien wyglądać normalny system wyborczy.


Niektórzy pewnie dostrzegli, że osoby wybrane na reprezentantów narodu nie reprezentują go.

Poniżej opiszę to, co należy zmienić w systemie wyborczym(w kwestiach ogólnych i kwestiach wyborów do sejmu RP), żeby były jakieś szanse na to, żeby naród faktycznie sprawował władze(tak jak jest napisane w Konstytucji).

  1. Należy wprowadzić system głosu alternatywnego w wyborach do sejmu[inne nazwy to np, ordynacja preferencyjna, AV, ranked voting sytem, JGA(nie mylić z STV czyli pojedynczym głosem przechodnim, który jest systemem wielomandatowych okręgów wyborczych)]. System ten to w skrócie jednomandatowe okręgi wyborcze, w których zamiast „ptaszka” oznaczamy kandydatów numerami(tworzymy ranking). To moim zdaniem bardzo dobry system i prawdopodobnie jedyny zgodny z polską Konstytucją w wyborach do sejmu(wybory do sejmu byłby proporcjonalne i bezpośrednie, co obecnie nie ma miejsca w obu przypadkach). System ten powinien być także zastosowany w wyborach prezydenckich.
  2. 10 podpisów poparcia+ 100zł opłaty(nawet bezdomny będzie w stanie uzbierać) przy rejestracji kandydata na kandydata do sejmu. Lista z podpisami powinna zawierać tylko imię i nazwisko, numer wyborcy(obecnie nie ma takich numerów w Polsce) i podpis. Podobnie wygląda to w Wielkiej Brytanii.
  3. Możliwość weryfikacji oddanych głosów po wyborach(nie mam na myśli tych zabawnych rzeczy jak przezroczyste urny lub kamery). Można np. wprowadzić system który robiłby kserokopię karty wyborczej po wrzuceniu do urny. Każda karta wyborcza opatrzona byłaby losowym numerem unikatowym w każdym okręgu w danych wyborach. Po przeliczeniu głosów, każdy miałby możliwość sprawdzenia w internecie, czy zagłosował tak jak zagłosował(dowolna liczba ludzi mogłaby zweryfikować, czy ich głosy zostały policzone prawidłowo).
  4. Jest nieprawdą, że partie potrzebują finansowania. W systemie wyborczym o którym wspomniałem w pierwszym punkcie jest to całkowicie niepotrzebne, a nawet nieporządne. Żadnego finansowania partii i ruch politycznych z pieniędzy podatników. W następnych punktach napiszę co w zamian.
  5. Od chwili możliwości rejestracji  komitetów wyborczych do czasu ciszy wyborczej, na terenie każdego okręgu wyborczego powinno być udostępnione co najmniej jedno pomieszczenie, do celów kampanii komitetów czyli np. debat/spotkań wyborczych.
  6. Zakaz spotów wyborczych w telewizji i radiu, sondaży wyborczych od chwili ogłoszenia wyborów do czasu zamknięcia lokali wyborczych,ulotek wyborczych i banerów wyborczych w przestrzeni miejskiej i wiejskiej. Nie wszystkich na to stać, więc od razu powstaje nierówność.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: