Jak wiadomo, większość krajów na naszej planecie opiera się na gospodarce rynkowej. Reszta to praktycznie kraje około komunistyczne.
W gospodarce rynkowej różne podmioty konkurują ze sobą na różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest tzw. wydajność pracy. To nic innego jak stosunek wartości wykonanych dóbr lub wyświadczonych usług do czasu, w jakim te dobra zostały wykonane lub usługi wyświadczone. Mówiąc inaczej, to stosunek wartości danej pracy do czasu, w którym została wykonana. Przykład: Pan X wyprodukował w godzinę 20 win razem wartych 100zł. Pan Y wyprodukował w godzinę 5 win razem wartych 500zł. Jak się pewnie domyślacie, wydajność pracy Pana Y jest większa. Naturą gospodarki rynkowej jest kłaść nacisk na ową wydajność. Jeśli prezes firmy będzie miał wybór między zatrudnieniem pięciu osób, a zatrudnieniem 2 osób i kupnie maszyny, jeśli wyjdzie taniej(a wyjdzie), to ręka mu nie drgnie, żeby to zrobić.
I tu dochodzimy do przyczyny, od której rozpadnie się system rynkowo-monetarny.
Jest nią technologiczne bezrobocie. To po prostu bezrobocie spowodowane zastąpieniem ludzi maszynami.
Ekonomiści uważają, że jest ono tymczasowe:
http://www.kapitalizm.republika.pl/postep.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bezrobocie_technologiczne
Niestety są oni w błędzie. Część bezrobocia się amortyzuję, ale na dłużą metę bezrobocie sięgnie tego stopnia, że spowoduję masowe zamieszki. Jednymi możliwościami wyjścia z tej sytuacji będą wtedy: zwiększenie zatrudnienia w sektorze publicznym(dopóki i tam nie wkroczą maszyny), BDP(bezwarunkowy dochód podstawowy) lub założenie państwowego instytutu „myślicieli”. Zatrudnione tam osoby łączyłyby się w grupy i podgrupy, które siedziałyby nad różnymi problemami i próbowałyby znaleźć rozwiązanie(rozwiązaniem problemu może być także innowacja, wynalazek lub program komputerowy).
Uważam, że żadne z powyższych wyjść się nie zostanie zrealizowane, więc system czeka śmierć naturalna.
Link na uzupełnienie wiedzy:
http://www.biztok.pl/biznes/10-zawodow-ktore-wkrotce-przejda-do-lamusa_s17056
Dodaj do ulubionych:
Lubię Wczytywanie…
Podobne
Najnowsze komentarze