Czysta demagogia

Polityka, media itp.

Dlaczego w Polsce nie ma demokracji.


Często pojawiają się opinie w stylu „demokracja to ustrój, gdzie rządzą idioci” głoszone przez p. Janusza Korwin-Mikkego, a także w internecie. Nie wiem czemu tak często mówi się w Polsce o demokracji, skoro taki system w naszym kraju nie obowiązuje.

Podam kilka argumentów za tym, że w Polsce nie ma demokracji(nawet tej parlamentarnej — sprawowanej przed przedstawicieli):
1. Żeby można było na kogoś glosować to ta osoba lub partia, do której należy musi zebrać w ograniczonym czasie sporą ilość podpisów
(przy prezydenckich 100tys. przy parlamentarnych 205000 + 1000 na wstępie). Zatem to, kto będzie na liście zależy od ilości dostępnych pieniędzy dla danego polityka/partii.
2. Każdy może sobie kupić dowolną ilość czasu antenowego w prywatnych stacjach telewizyjnych tak samo prywatne stacje mogę zaprosić dowolnego polityka dowolną ilość razy(nie ma w tej kwestii żadnych regulacji).
3. Stacje telewizyjne dostają koncesje od KRRiTV. Członkowie rady są wybierani przez sejm, senat i prezydenta — chyba nie muszę dalej tłumaczyć, co to oznacza?
4. Nie ma żadnej możliwości weryfikacji ze strony obywateli poprawności przeliczonych głosów(może któregoś razu napisze, jakby to mogło wyglądać).
5. Propagowanie stwierdzeń typu „nie głosujesz nie masz prawa narzekać” lub „obywatelski obowiązek”. Moja opinia:
Osoba, która nie głosowała ma tak samo prawo narzekać, jak ta, która głosowała(nie wszyscy się znają na szeroko pojętej polityce)
Pojęcie „obywatelski obowiązek” to takie podstępne wmawianie ludziom, którzy nie głosują, że są ludźmi drugiej kategorii.
6. Prezydent danego miasta(który zazwyczaj należy do partii lub startował w poprzednich wyborach z poparciem którejś partii) decyduję o ilości bezpłatnych miejsc do umieszczania plakatów wyborczych.
Przykład jak to działa w praktyce:
http://www.youtube.com/watch?v=JGl315AuKaI
7.Artykuł 99 ust.3 Konstytucji RP:

Wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

czyli, jeśli władza załatwi komuś odsiadkę to już ta osoba nie dojdzie do władzy.
Tutaj krótko na ten temat:
http://arnoldbuzdygan.com/skazancy-wracajcie-krasc-oszukiwac-i-napadac-czyli/
8. Subwencje z budżetu państwa otrzymują komitety wyborcze, które uzyskały w wyborach 3% w skali kraju. Nie muszę chyba tłumaczyć, że finansowanie tego typu jeszcze bardziej betonuje układ polityczny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: